IMPREZY

HOBBY Poznań 2023

    Jubileuszowa, 20. edycja targów HOBBY w Poznaniu odbyła się w dniach 18-19 listopada 2023 r. Od początku partnerem imprezy jest Polski Związek Modelarzy Kolejowych, który współuczestniczy w organizacji wystawy modelarstwa kolejowego. W tym roku była ona szczególnie okazała gdyż zajęła powierzchnię 550 m2.

Przypomnijmy, że pierwsza prezentacja modelarstwa kolejowego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się w 2003 roku w ramach targów artykułów dla dzieci „Świat Dziecka”. Targi, początkowo był to salon modelarstwa, „HOBBY” po raz pierwszy odbyły się rok później, w 2004 roku.

Inicjatorem utworzenia tych targów był Polski Związek Modelarzy Kolejowych dlatego też prezentacja związkowa w jubileuszowej edycji była szczególnie okazała. Nie zabrakło jednak niespodzianek. Ks. Janusz Grygier, z powodu usterki samochodu na trasie, nie dojechał ze swoimi satyrami kolejowymi. W ostatniej chwili, z uwagi na problemy prawne, wycofał się znany z poprzednich edycji klub niemiecki z Guben. Na szczęście więcej niespodzianek nie było i w hali nr 3 zaprezentowali się pozostali uczestnicy.

W sektorze związkowym prezentowały się stowarzyszenia zrzeszone w PZMK lub zaproszeni goście.  Udaną prezentację zaliczył Poznański Klub Modelarzy Kolejowych, który, po raz pierwszy, wystawił obie swoje makiety modułowe – Międzychód i Międzychód Letnisko – połączone razem torem szlakowym. Połączone makiety obu stacji wraz z łączącym je torem szlakowym to prawie 40 mb. Makieta skonfigurowana w kształcie litery L zachwycała publiczność szczegółowością i detalami odwzorowania oraz sposobem prezentacji. Na tylnej ścianie można było zobaczyć historyczne widokówki i zdjęcia obrazujące rozwój obu stacji na przestrzenie lat. Ponadto w pięciu witrynach kolekcję prywatnych modeli zaprezentowali członkowie klubu: Robert Kroma – składy pociągów PKP i Maciej Łukaszewicz – pojazdy pancerne. Swoją premierę na imprezie miał również symulator lokomotywy ET22 wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu i członków Poznańskiego KMK.

Po raz pierwszy wspólną prezentację miały dwa kluby: Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych i Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach.  Na połączonych klubowych makietach ruch pociągów odbywał się pomiędzy stacjami „Podgórki” (obsługa z KMK Katowice)  a „Paprokami” (obsługa z ŁKMK).  Cały układ torowy w formie litery U był dostępny dla widowni. Ponadto w witrynach można było zobaczyć modele pojazdów i dioram. Swoje ostatnie nowości pokazały powiązane z klubami firmy EFC-Loko i Elvis.

Na stoisku Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych można było podziwiać makietę prezentacyjną w wielkości TT Jarosława Kozłowskiego, która została wytypowana do reprezentowania związku na przyszłorocznych targach w Lipsku. W wielkości TT można było zobaczyć jeszcze dwie makiety, które awaryjnie wypełniły miejsce po klubie z Guben. Były to makiety Marcina Szwanenfelda (KMK Poznań) i  Krzysztofa Szymańskiego z Czerska Pomorskiego. Grupę PMMH0 tradycyjnie reprezentował Tomek Florczak z pięknie wykonanymi modelami pojazdów kolejowych i samochodów w wielkości H0.

Po raz kolejny wydzielony został sektor producentów małoseryjnych, w którym można było nie tylko zakupić ich produkty ale też czynnie uczestniczyć w warsztatach modelarskich. Wśród zaproszonych producentów były firmy: KLUBA – prezentacja modeli słupów energetycznych SN i NN, słupów oświetleniowych i konstrukcji sieci trakcyjnej, KoTeBi – akcesoria kolejowe wykonane techniką druku 3D i cięcia laserem oraz malowanie figur w skali 1 : 87,   Lukes Workshop – etapy budowy modeli pojazdów, WAMOS – akcesoria do konwersji modeli i pojazdy wykonane techniką druku 3D do samodzielnego montażu oraz Grzegorz Molenda  – akcesoria i modele w skali 1 : 120.

Oprócz prezentacji związkowej na targach można było zobaczyć jeszcze inne makiety. W centralnym miejscu hali zlokalizowana została ogólnopolska makieta modułowa (H0 i H0e), której uczestnikami były grupy modelarskie i osoby indywidualne z całej Polski. Po raz drugi można było zobaczyć makietę stacji wąskotorowej (H0e) Zaniemyśl oraz makietę H0 grupy z Borówca k. Poznania. Modele w wielkości 1 i G widoczne były na makiecie prywatnej oraz Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej. Dużo miejsca zajęły też makiety  kolejowe wykonane z klocków Lego.

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska producentów fabrycznych, zarówno krajowych (Robo) jak i zagranicznych (Roco/Fleischmann/Noch/Auhagen/Pmt/Herpa)

Zdjęcia: Marek Malczewski i Ryszard Pyssa

Foto:

0_winieta

Ogólny widok hali z prezentacją modelarstwa kolejowego.

 

Makiety stacji Międzychód Letnisko i Międzychód były dotychczas prezentowane oddzielnie. Na tegorocznych targach po raz pierwszy zostały zestawione razem i połączone, wiernie odwzorowanym, torem szlakowym.

 

Na połączonych makietach klubowych: „Podgórki”(SMK Katowice) i „Paproki” (KMK Łódź) w premierowym przejeździe podwójny elektryczny zespół trakcyjny EN57 firmy Robo w malowaniu Kolei Mazowieckich.

 

Ruch pojazdów skali środka (1 : 120) można było zobaczyć na makietach prezentacyjnych i zamkniętej. Od lewej makieta prezentacyjna Marcina Szwanenfelda i zamknięta Krzysztofa Szymańskiego, po prawej makieta prezentacyjna „Jarkow” Jarosława Kozłowskiego.

 

Koleje wąskotorowe w wielkości H0e można było zobaczyć jako odnogę w ogólnopolskiej makiecie modułowej (Mateusz Krzykowski i Marcin Wojda) jak i na makiecie stacji „Zaniemyśl”, która została rozbudowana o dodatkowe moduły.

 

Ruch na ogólnopolskiej makiecie modułowej odbywał się zgodnie z opracowanym rozkładem i czasem jazdy. Prowadzenie oryginalnej lokomotywy można było poćwiczyć na symulatorze lokomotywy elektrycznej ET22.

 

TARGI HOBBY 2022

Po dwóch pandemicznych latach targi HOBBY w Poznaniu wróciły do dawnej krasy. Od lat partnerem imprezy jest Polski Związek Modelarzy Kolejowych, który współuczestniczy w organizacji wystawy modelarstwa kolejowego. Podobnie było w tym roku w dniach 29-30 października 2022 r.

W centralnym miejscu hali nr 3 zlokalizowana została ogólnopolska makieta modułowa długości ponad 100 metrów, której skompletowania po raz kolejny podjęła się poznańska grupa modelarska HAZERO. Uczestnikami tej prezentacji były zarówno grupy modelarskie jak i osoby indywidualne z całej Polski. Ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy. Na jednym z jej końców znajdowała się makieta Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych stacji Międzychód, która została zaprezentowana na targach po kilkuletniej przerwie.

W sektorze związkowym prezentowały się stowarzyszenia zrzeszone w PZMK lub zaproszeni goście. Na stoisku Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Katowicach prowadzony był ruch na makiecie czołowej z parowozownią, a w witrynach można było zobaczyć modele pojazdów i dioram. Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych demonstrował ponownie szlak jednotorowy z mijanką Paproki wraz modułami towarzyszącymi. Na stoisku Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych można było podziwiać dwa moduły makiety, które zostały zgłoszone do mistrzostw oraz bogatą kolekcję modeli taboru w skali 1 : 120. Tuż obok ks. Janusz Grygier demonstrował dioramę będącą odwzorowaniem wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima. Na stoisku grupy z Gorzowa Wlkp (PMM H0) można było zobaczyć fragment makiety stacji Wysoka oraz nauczyć się elektrosadzenia. Po raz drugi, na zaproszenie Grzegorz Molendy, gościliśmy w Poznaniu grupę modelarską Gubin-Guben, która pokazała makietę w skali TT z imponującym mostem nad Nysą Łużycką. Za swoją prezentację zostali nagrodzeni pucharem prezesa MTP.

Na targach, oprócz możliwości spotkania się i porozmawiania z osobami o podobnych zainteresowaniach z całej Polski, jest także okazja na zapoznanie się z nowymi trendami i technikami modelarskimi. W tym roku wydzielony został sektor producentów małoseryjnych, w którym można było nie tylko zakupić ich produkty ale też czynnie uczestniczyć w warsztatach modelarskich. Wśród zaproszonych producentów były firmy: KLUBA – prezentacja lutowania modeli sieci trakcyjnej, KoTeBi – technika druku 3D i cięcia laserem, Lukes Workshop – etapy budowy modeli pojazdów samochodowych z żywicy, INARI – pokaz lutowania precyzyjnego na przykładzie modelu mostu kolejowego, WAMOS – fragmenty makiety i modele wykonane własnoręcznie.

Po dwuletniej przerwie na targi wróciły firmy modelarskie: Roco/Fleischmann/Noch/Auhagen/Pmt/Herpa, Tillig i Piko, a także krajowi producenci Robo i GPM. Dużym zaskoczeniem była urządzona przez Roberta Przybyłka (Robo) premierowa prezentacja miniatury zespołu trakcyjnego EN57. Na premierze zademonstrowano wprawdzie nie pomalowany prototyp, ale rywalizacja między Piko i Robo zapowiada się ciekawie.

W czasie targów przeprowadzona została kolejna, 22 edycja Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych (wyniki przedstawiliśmy w poprzednim numerze), a na stoisku Świata Kolei można było zaopatrzyć się w aktualne i archiwalne egzemplarze czasopisma oraz wydawnictwa o komunikacji szynowej, w tym ostatnią nowość „Komunikacja Miejska w Poznaniu”.

(RP)

Zdjęcia: Roman Szczeciński

00. Ogólny widok prezentacji modelarstwa kolejowego.

01. Fragment ogólnopolskiej makiety modułowej koordynowanej przez Hazero.

02. Makieta stacji Międzychód (KMK Poznań) pokazana została po 10 latach przerwy.

03. Na stoisku SMK Katowice można było podziwiać, oprócz makiety, także kolekcję modeli.

04. Ożywiony ruch na mijance Paprotki (KMK Łódź).

05. Stoisko KMK Sopot z modułami w klimatach kaszubskich i kolekcja modeli TT.

06. Ks. Janusz Grygier zaskakuje ciekawymi pomysłami, w tym roku wystawił Lokomotywę Tuwima

07. Imponujący most na makiecie gości z Niemiec wraz z pucharem prezesa MTP.

08. Tomek Florczak (PMM H0) demonstruje elektrosadzenie trawy na makiecie.

09. Premiera modelu zespołu trakcyjnego EN57 firmy Robo, pierwsze modele w przyszłym roku.

10. Makieta stacji wąskotorowej Zaniemyśl (H0e) pokazana została na targach po raz pierwszy.

 HOBBY Poznań 2021

W 2021 roku targi HOBBY zorganizowane zostały, podobnie jak ubiegłoroczne, w okresie pandemii. Z tego powodu ich termin przekładany był dwukrotnie, ostatecznie odbyły się w dniach 4-5 grudnia 2021 r.

Dwukrotna zmiana terminu, niepewność co do trafności grudniowego terminu imprezy oraz trwające obostrzenia związane z pandemią Covid-19 spowodowały, że część potencjalnych wystawców nie zdecydowała się na przyjazd do Poznania. Targi zadbały jednak o bezpieczeństwo zarówno wystawców jak i zwiedzających. Bilety kupowane były on-line, przed wejściem znajdował się bezdotykowy pomiar temperatury, a na hali wszyscy nosili maseczki. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy mogą mówić o sukcesie organizacyjnym i frekwencyjnym.

Prezentacja Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych zgromadziła kluby członkowskie, które pokazały małe makiety bądź kolekcje modeli. Manewry stacyjne można było zaobserwować na makiecie stacji czołowej z lokomotywownią wachlarzową Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Katowic. Na makiecie Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych poruszały się ciekawy składy pociągowe przemierzające jednotorowy szlak kolejowy przebiegający przez wieś Paprotki. Makieta stacji kolejowej Międzychód Letnisko wraz z łukiem szlakowym (KMK Poznań) była włączona w sieć ogólnopolskiej makiety. Kolekcje klubowych modeli i fragmenty makiet bądź dioram zaprezentowały kluby z  Gorzowa, Sopotu i Torunia.  Na stoisku Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej dominowały modele kolei ogrodowej, w tym roku w świątecznym wystroju. W tym roku również miłośnicy wielkości TT mogli zobaczyć makietę kolejową dzięki prezentacji makiety wystawowej w skali 1 : 120 odwzorowującej kolejowy ruch transgraniczny na linii Guben-Czerwieńsk. Centralnym punktem makiety był model kolejowego mostu granicznego nad Nysą Łużycką. Makietę wystawiali członkowie klubu z Guben przybyli na zaproszenie Grzegorza Molendy.

Stoiska klubowe oplatała ogólnopolska makieta modułowa ponad 100 metrowej długości, której ustawienia po raz kolejny podjęła się poznańska grupa modelarska Hazero. Koordynatorem był Karol Ginter, a ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy opracowanego przez Huberta Wojtczyka.

Uczestnikami prezentacji były zarówno grupy modelarskie jak i osoby indywidualne z całej Polski, głównie z Białegostoku, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Centralnym punktem makiety była stacja Jaskółki, z której wyprawiono pociągi w 4 kierunkach. W skład makiety wchodziły m.in. stacje Białystok, Chocicza, Stawy, Żukowo, posterunek odgałęźny Maciejki, port miejski i stacje techniczne.

Ograniczenia wprowadzone przez firmy z uwagi na pandemię spowodowały, że po raz drugi na targach nie było stoisk dużych firm modelarskich znanych z poprzednich edycji (m.in. Piko, Roco, Tillig). Cieszy natomiast coraz liczniejszy udział krajowych producentów małoseryjnych: Efc-loko, GPM, Inari, KoTeBi, Robo, Wamos. Ze sklepów modelarskich jak zwykle niezawodny był „Świat modeli” z Rybnika.

W czasie targów zostały przeprowadzone, wyjątkowo w tym roku licznie obsadzone, XXI Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, a na stoisku naszej redakcji można było zaopatrzyć się w aktualne i archiwalne egzemplarze „Świata Kolei” oraz wydawnictwa o komunikacji szynowej.

W hali 3 i 3a, oprócz ogólnopolskiej makiety modułowej i prezentacji związkowej, można było zobaczyć kolekcje modeli i makiety klubów modelarskich innych wystawców, m.in. makietę z klocków LEGO. (RP)

Foto:

  1. Widok na stoiska targowe. Fot. Marek Malczewski)
  2. Makieta TT z kolejowym mostem granicznym nad Nysą Łużycką. Fot. Ryszard Pyssa
  3. Fragment ogólnopolskiej makiety H0 z mostem zwodzonym. Fot. Ryszard Pyssa

HOBBY Poznań 2020

Targi HOBBY w 2020 roku przejdą do historii jako impreza wystawiennicza zorganizowana w okresie pandemii. Jej losy, w obliczu odwołanych większości tego typu imprez w Europie, ważyły się do samego końca. Ostatecznie odbyły się ale w znacznie przyspieszonym terminie tj. w dniach 5 – 6 września 2020 r.

Zmiana terminu i niepewność do samego końca czy mimo przyspieszonego terminu impreza dojdzie do skutku spowodowała, że część potencjalnych wystawców nie zdecydowała się na przyjazd do Poznania. Targi zadbały jednak o bezpieczeństwo zarówno wystawców jak i zwiedzających. Bilety kupowane były on-line, przed wejściem znajdował się bezdotykowy pomiar temperatury, a na hali wszyscy nosili maseczki. Organizatorzy mogą śmiało mówić zarówno o sukcesie organizacyjnym jak i frekwencyjnym.

Prezentacja Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych, skromniejsza niż w poprzednich latach, zgromadziła jednak wszystkie kluby członkowskie. Kolekcje klubowych modeli i fragmenty makiet bądź dioram zaprezentowały kluby z Katowic, Łodzi i Torunia. W witrynach i na makietach poruszały się  waloryzowane modele lokomotyw spalinowych i elektrycznych spotykanych na polskich szlakach. Wystawę dioram kolejowych zaprezentował ks. Janusz Grygier, a na stoisku Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej dominowała kolej ogrodowa. Porad modelarskich udzielał Grzegorz Molenda i Leszek Wala (Elvis).

Stoiska klubowe oplatała ogólnopolska makieta modułowa długości około 100 metrów, której skompletowania po raz kolejny podjęła się poznańska grupa modelarska HAZERO z Przemysławem Sellem na czele. Uczestnikami tej prezentacji były zarówno grupy modelarskie jak i osoby indywidualne z całej Polski. Ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy opracowanego przez Krzysztofa Rutkowskiego z Torunia. Po raz pierwszy do ogólnopolskiej makiety dołączona została makieta Międzychód Letnisko Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Z uwagi na epidemię na targach nie było stoisk firm modelarskich do których przyzwyczailiśmy się w poprzednich edycjach (m.in. Piko, Roco, Tillig). Z producentów krajowych na przyjazd odważyli się (chwała im za to): Tololoko, Efc-loko i GPM. Również niewielew tym roku było sklepów modelarskich, niezawodny jak zwykle okazał się „Świat modeli” z Rybnika.

W czasie targów przeprowadzone zostały jubileuszowe, XX Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, a na stoisku Świata Kolei można było zaopatrzyć się w aktualne i archiwalne egzemplarze czasopisma oraz wydawnictwa o komunikacji szynowej, w tym ostatnią nowość „Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”.

W hali 3 i 3a, oprócz ogólnopolskiej makiety modułowej i prezentacji związkowej, można było zobaczyć kolekcje modeli i makiety klubów modelarskich i wystawców z całej Polski. Uczestnicy HOBBY mieli okazję m.in. podziwiać makietę kolejową z klocków LEGO.
(RP)

Foto:

  1. Widok ogólny
  2. Ogólnopolską makietę modułową podczas targów HOBBY stworzyli modelarze, grupy i kluby z całej Polski pod kierunkiem poznańskiej grupy modelarskiej HAZERO.
  3. MLK Toruń: makieta bocznicy Centrali Rybnej.
  4. SMK Katowice: makieta stacji Opoczno towarowe.
  5. KMK Łódź: szlak jednotorowy ze stacją techniczną.
  6. KMK Poznań: Makieta Międzychód Letnisko.
  7. Nadwarciańska Kolej Drezynowa: Kolej ogrodowa.
  8. KMK Warszawa: dioramy kolejowe ks. Janusza Grygiera.
  9. PZMK: wystawa modeli konkursowych.
  10. Świat Kolei: stoisko z czasopismami i książkami.