IMPREZY

TARGI HOBBY 2022

 

Tegoroczne targi HOBBY (https://targihobby.pl) w Poznaniu odbędą się w dniach 29-30  października br. równolegle z targami MOTOR SHOW. Zapraszamy do hali nr 3 na prezentację Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych w ramach której swoje osiągnięcia zaprezentują modelarze z całej Polski. Swoje stoiska będą mieli:

 • Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach (makieta i modele w wielkości H0),
 • Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych (stacja-mijanka „Paproki” w klimacie lat 60/70-tych na szlaku jednotorowym długości ok. 5m wraz z modułami towarzyszącymi).
 • Poznański Klub Modelarzy Kolejowych (makieta stacji Międzychód),
 • Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych ( makieta w skali 1:87 w klimacie Kaszub, kolekcja taboru w skali 1:120, warsztat – jak zrobić nieruchomości od projektu do modelu)
 • grupa modelarska PMMHO z Gorzowa Wlkp. (modele taboru i pojazdów Ho, warsztat -elektrosadzenie na makiecie).
 • ks. Janusz Grygier z Mostówki (diorama Lokomotywa ilustrująca wiersz Juliana Tuwima).
 • Grzegorz Molenda (Radom) wraz z Modulgruppe Guben-Gubin (makieta i modele w wielkości TT)

Zapraszamy do alejki producentów małoseryjnych, gdzie porad modelarskich i swoje produkty będą prezentować: INARI (Piotr Ciechociński), KLUBA (Zbigniew Kluba), KOTEBI (Stafan Stachowicz), LUKES WORKSHOP (Łukasz Wardęga), WAMOS (Piotr Kozłowski).

Podczas targów czynne będzie stoisko redakcyjne miesięcznika ŚWIAT  KOLEI, gdzi będzie można nabyć czasopisma i publikacje o komunikacji miejskiej w tym po raz pierwszy tegoroczną nowość "Komunikacja Miejska w Poznaniu". Na stosiku Związkowym planowane jest spotkanie z autorem Remigiuszem Grochowiakiem.

Zapraszamy

(RP)

 HOBBY Poznań 2021

 

W 2021 roku targi HOBBY zorganizowane zostały, podobnie jak ubiegłoroczne, w okresie pandemii. Z tego powodu ich termin przekładany był dwukrotnie, ostatecznie odbyły się w dniach 4-5 grudnia 2021 r.

Dwukrotna zmiana terminu, niepewność co do trafności grudniowego terminu imprezy oraz trwające obostrzenia związane z pandemią Covid-19 spowodowały, że część potencjalnych wystawców nie zdecydowała się na przyjazd do Poznania. Targi zadbały jednak o bezpieczeństwo zarówno wystawców jak i zwiedzających. Bilety kupowane były on-line, przed wejściem znajdował się bezdotykowy pomiar temperatury, a na hali wszyscy nosili maseczki. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy mogą mówić o sukcesie organizacyjnym i frekwencyjnym.

Prezentacja Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych zgromadziła kluby członkowskie, które pokazały małe makiety bądź kolekcje modeli. Manewry stacyjne można było zaobserwować na makiecie stacji czołowej z lokomotywownią wachlarzową Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Katowic. Na makiecie Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych poruszały się ciekawy składy pociągowe przemierzające jednotorowy szlak kolejowy przebiegający przez wieś Paprotki. Makieta stacji kolejowej Międzychód Letnisko wraz z łukiem szlakowym (KMK Poznań) była włączona w sieć ogólnopolskiej makiety. Kolekcje klubowych modeli i fragmenty makiet bądź dioram zaprezentowały kluby z  Gorzowa, Sopotu i Torunia.  Na stoisku Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej dominowały modele kolei ogrodowej, w tym roku w świątecznym wystroju. W tym roku również miłośnicy wielkości TT mogli zobaczyć makietę kolejową dzięki prezentacji makiety wystawowej w skali 1 : 120 odwzorowującej kolejowy ruch transgraniczny na linii Guben-Czerwieńsk. Centralnym punktem makiety był model kolejowego mostu granicznego nad Nysą Łużycką. Makietę wystawiali członkowie klubu z Guben przybyli na zaproszenie Grzegorza Molendy.

Stoiska klubowe oplatała ogólnopolska makieta modułowa ponad 100 metrowej długości, której ustawienia po raz kolejny podjęła się poznańska grupa modelarska Hazero. Koordynatorem był Karol Ginter, a ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy opracowanego przez Huberta Wojtczyka.

Uczestnikami prezentacji były zarówno grupy modelarskie jak i osoby indywidualne z całej Polski, głównie z Białegostoku, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Centralnym punktem makiety była stacja Jaskółki, z której wyprawiono pociągi w 4 kierunkach. W skład makiety wchodziły m.in. stacje Białystok, Chocicza, Stawy, Żukowo, posterunek odgałęźny Maciejki, port miejski i stacje techniczne.

Ograniczenia wprowadzone przez firmy z uwagi na pandemię spowodowały, że po raz drugi na targach nie było stoisk dużych firm modelarskich znanych z poprzednich edycji (m.in. Piko, Roco, Tillig). Cieszy natomiast coraz liczniejszy udział krajowych producentów małoseryjnych: Efc-loko, GPM, Inari, KoTeBi, Robo, Wamos. Ze sklepów modelarskich jak zwykle niezawodny był „Świat modeli” z Rybnika.

W czasie targów zostały przeprowadzone, wyjątkowo w tym roku licznie obsadzone, XXI Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, a na stoisku naszej redakcji można było zaopatrzyć się w aktualne i archiwalne egzemplarze „Świata Kolei” oraz wydawnictwa o komunikacji szynowej.

W hali 3 i 3a, oprócz ogólnopolskiej makiety modułowej i prezentacji związkowej, można było zobaczyć kolekcje modeli i makiety klubów modelarskich innych wystawców, m.in. makietę z klocków LEGO. (RP)

Foto:

 1. Widok na stoiska targowe. Fot. Marek Malczewski)
 2. Makieta TT z kolejowym mostem granicznym nad Nysą Łużycką. Fot. Ryszard Pyssa
 3. Fragment ogólnopolskiej makiety H0 z mostem zwodzonym. Fot. Ryszard Pyssa

HOBBY Poznań 2020

 

Targi HOBBY w 2020 roku przejdą do historii jako impreza wystawiennicza zorganizowana w okresie pandemii. Jej losy, w obliczu odwołanych większości tego typu imprez w Europie, ważyły się do samego końca. Ostatecznie odbyły się ale w znacznie przyspieszonym terminie tj. w dniach 5 – 6 września 2020 r.

Zmiana terminu i niepewność do samego końca czy mimo przyspieszonego terminu impreza dojdzie do skutku spowodowała, że część potencjalnych wystawców nie zdecydowała się na przyjazd do Poznania. Targi zadbały jednak o bezpieczeństwo zarówno wystawców jak i zwiedzających. Bilety kupowane były on-line, przed wejściem znajdował się bezdotykowy pomiar temperatury, a na hali wszyscy nosili maseczki. Organizatorzy mogą śmiało mówić zarówno o sukcesie organizacyjnym jak i frekwencyjnym.

Prezentacja Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych, skromniejsza niż w poprzednich latach, zgromadziła jednak wszystkie kluby członkowskie. Kolekcje klubowych modeli i fragmenty makiet bądź dioram zaprezentowały kluby z Katowic, Łodzi i Torunia. W witrynach i na makietach poruszały się  waloryzowane modele lokomotyw spalinowych i elektrycznych spotykanych na polskich szlakach. Wystawę dioram kolejowych zaprezentował ks. Janusz Grygier, a na stoisku Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej dominowała kolej ogrodowa. Porad modelarskich udzielał Grzegorz Molenda i Leszek Wala (Elvis).

Stoiska klubowe oplatała ogólnopolska makieta modułowa długości około 100 metrów, której skompletowania po raz kolejny podjęła się poznańska grupa modelarska HAZERO z Przemysławem Sellem na czele. Uczestnikami tej prezentacji były zarówno grupy modelarskie jak i osoby indywidualne z całej Polski. Ruch pociągów odbywał się według rozkładu jazdy opracowanego przez Krzysztofa Rutkowskiego z Torunia. Po raz pierwszy do ogólnopolskiej makiety dołączona została makieta Międzychód Letnisko Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Z uwagi na epidemię na targach nie było stoisk firm modelarskich do których przyzwyczailiśmy się w poprzednich edycjach (m.in. Piko, Roco, Tillig). Z producentów krajowych na przyjazd odważyli się (chwała im za to): Tololoko, Efc-loko i GPM. Również niewielew tym roku było sklepów modelarskich, niezawodny jak zwykle okazał się „Świat modeli” z Rybnika.

W czasie targów przeprowadzone zostały jubileuszowe, XX Mistrzostwa Polski Modeli Kolejowych, a na stoisku Świata Kolei można było zaopatrzyć się w aktualne i archiwalne egzemplarze czasopisma oraz wydawnictwa o komunikacji szynowej, w tym ostatnią nowość „Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”.

W hali 3 i 3a, oprócz ogólnopolskiej makiety modułowej i prezentacji związkowej, można było zobaczyć kolekcje modeli i makiety klubów modelarskich i wystawców z całej Polski. Uczestnicy HOBBY mieli okazję m.in. podziwiać makietę kolejową z klocków LEGO.
(RP)

Foto:

 1. Widok ogólny
 2. Ogólnopolską makietę modułową podczas targów HOBBY stworzyli modelarze, grupy i kluby z całej Polski pod kierunkiem poznańskiej grupy modelarskiej HAZERO.
 3. MLK Toruń: makieta bocznicy Centrali Rybnej.
 4. SMK Katowice: makieta stacji Opoczno towarowe.
 5. KMK Łódź: szlak jednotorowy ze stacją techniczną.
 6. KMK Poznań: Makieta Międzychód Letnisko.
 7. Nadwarciańska Kolej Drezynowa: Kolej ogrodowa.
 8. KMK Warszawa: dioramy kolejowe ks. Janusza Grygiera.
 9. PZMK: wystawa modeli konkursowych.
 10. Świat Kolei: stoisko z czasopismami i książkami.